Jak zrobić gwiazdki origami

Im bliżej grudnia i zbliżających się świąt, tym przyjemniej robi się w domu, kiedy jest on ozdobiony dekoracjami. Poniżej przedstawiamy sprawdzony sposób na wykonanie papierowych gwiazdek Origami.

Gwiazdki można wykonać z kolorowego papieru lub zadrukowanego z jednej strony jakimś ciekawym wzorem.

 

W przypadku Origami, sama instrukcja często nie wystarcza. Dołączamy więc krótki film, ilustrujący po kolei zagięcia, jakie należy wykonać, aby otrzymać pożądany efekt.

BARDZO WAŻNE:Należy każdy punkt przeczytać do końca przed przystąpieniem do jego realizacji.

W takim razie, do dzieła!

 

  1. Aby móc zacząć, zdobądź kwadratowy kawałek papieru lub przytnij go na taki kształt.
  2. Połóż go równo przed sobą I następnie złóż go na pół, zaginając górną część w dół.
  3. Twój papier ma teraz kształt prostokąta. Złap za prawy, górny róg papieru i złóż go do środka dolnej krawędzi, uzyskując na połowie trójkątny kształt. Następnie rozłóż.
  4. Złap za dolny, prawy róg i analogicznie złóż go, do środka górnej krawędzi aby uzyskać trójkąt na połowie, a następnie rozłóż. Zagięcia powinny utworzyć kształt krzyża na połówce prostokąta, z którym pracujesz.
  5. Złap lewy, górny róg i złóż go do środka krzyża, który powstał na prawej połówce. Pozostaw w tej pozycji.
  6. Ten sam narożnik, będący teraz w środku krzyża odegnij w lewo, do krawędzi powstałej po poprzednim zagięciu. Krawędź, idąca po skosie, powyżej odginanego narożnika, ma zostać zrównana z lewą krawędzią papieru z którym pracujesz. Papier ma teraz kilka warstw, z których wierzchnia, po lewej stronie, ma kształt trójkąta. Pozostaw w tej pozycji.
  7. Papier ma teraz zupełnie nieregularny kształt. Złap za prawy, górny narożnik i zegnij do dołu, aby górna krawędź początkowego prostokąta po zagięciu szła idealnie wzdłuż skośnej krawędzi  trójkąta z wierzchniej warstwy. Aby rozwiać wątpliwości - jest to nowe zagięcie, nie pokrywające się z żadnym z poprzednich.
  8. Teraz złóż cały papier w pół wzdłuż centralnej, skośnej linii, zaginając od siebie (musisz podnieść papier z blatu). Powstał kształt, przypominający trójkąt lub lotkę.
  9. Połóż tak złożony papier przed sobą, stroną, na której widzisz trzy, zagięte warstwy. Upewnij się, że najdłuższa krawędź tej strony leży przed Tobą idealnie w pionie. Zauważysz, że dolna krawędź wierzchniej warstwy, tworzy linię poziomą. Weź nożyczki i przetnij całość wzdłuż tej linii. Wyrzuć pozostałości.
  10. Rozłóż papier całkowicie. Papier ma teraz kształt pięciokąta.
  11. Połóż pięciokąt przed sobą, jednym z narożników skierowanym do siebie. Górna krawędź pięciokąta jest płaska (pozioma). Zagnij całą, płaską, górną krawędź równo w dół, kierując ją poniżej środka pięciokąta, aż narożniki zaginanej krawędzi zrównają się ze skośnymi liniami idącymi do prawego i lewego narożnika. Rozłóż.
  12. Powtórz zabieg, zaginając i rozkładając po kolei wszystkie płaskie krawędzie.
  13. Ułóż ponownie pięciokąt jednym z narożników do siebie, i zagnij górną, płaską krawędź tak jak wcześniej. Spróbuj teraz uwypuklić lewy narożnik zagiętej części wzdłuż skośnej linii, która idzie do jego rogu, unosząc jednocześnie cały bok papieru, który samoczynnie będzie się się przy tym wznosił. Całość powinna złożyć się wzdłuż skośnej linii dolnej warstwy tak, aby powstały po uwypukleniu narożnik utworzył szpic wystający ponad krawędź złożonej wcześniej płaskiej ściany pięciokąta. Rozłóż.
  14. Powtórz zabieg na wszystkich bokach pięciokąta. Mniejszy pięciokąt, powstały z zagięć, powinien być widoczny w środku papieru.
  15. Upewnij się, że powstały pięciokąt w środku przylega do blatu i postaraj się unieść jednocześnie wszystkie krawędzie papieru wzdłuż jego boków. Kartka powinna ułożyć się w coś w rodzaju wiatraka. Należy doprowadzić do stanu, w którym wiatrak będzie całkowicie płasko złożony na blacie. Ta część wymaga trochę wprawy i cierpliwości, ale po kilku próbach staje się to o wiele prostsze.  
  16. Twoje dzieło ewidentnie przypomina już gwiazdę.
  17. Odwróć ją na drugą stronę. Poruszając się zgodnie ze wskazówkami zegara, zagnij każdy narożnik centralnie umieszczonego pięciokąta ku środkowi w taki sposób, aby ramiona gwiazdy osiągnęły właściwy, szpiczasty kształt. Ostatnie ramię gwiazdy może z początku przysparzać nieco problemów, ale daje się bez trudu zagiąć.
  18. Twoja gwiazdka jest gotowa!